پنجشنبه 31 خرداد 1397  
تاریخ انتشار: سه شنبه 24 مرداد 1396
  تعداد بازدید: 121

ریال نیوز : جمعی از فعالان دانشجویی دانشگاه تهران در نامه‌ای به محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، ضمن بیان انتقاداتی، تغییر معاون فرهنگی این دانشگاه را خواستار شدند.


به گزارش ریال نیوز، در این نامه که توسط ۶۱۵ نفر از فعالان دانشجویی در حوزه‌های مختلف انجمن‌های علمی دانشجویی، نشریات دانشجویی، شوراهای صنفی، تشکل‌های سیاسی و کانون‌های فرهنگی و هنری دانشگاه تهران امضا شده، ازعملکرد معاونت فرهنگی، انتقاد شده است.

در این نامه تصریح شده است: پس از زمستان سخت و استخوان‌سوزی که در دولت‌های نهم و دهم بر دانشگاه تهران و حوزه فرهنگی آن گذشت، امید داشتیم در دولت یازدهم برای این مهم تصمیمی عاجل و موثر گرفته شود تا به تن خسته و فرسوده‌ی حوزه فرهنگی جانی دوباره بخشیده شود. اما در دولت یازدهم نیز آنچه که بایسته و شایسته دانشگاه تهران و انتظارات فعّالان دانشجویی بود، محقق نشد و مسائل فرهنگی و اجتماعی جامعه و دانشگاه آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفت، چرا که تفکری بر معاونت فرهنگی حاکم شد که اقبالی به فعالیت دانشجویی مستقل و پویا نداشته و هنوز هم ندارد.

امضا کنندگان این نامه به شیوه‌های مدیریتی مسئولان فرهنگی دانشگاه، احضارها به حراست و کمیته‌ انضباطی، لغو یا عدم صدور مجوز برگزاری برنامه‌های تشکل‌های دانشجویی، تضعیف یا به تعطیلی کشاندن شوراهای صنفی و برخی تشکل‌های اسلامی دیگر، عدم حمایت بایسته و شایسته از فعالان دانشجویی که به نهادهای امنیتی- قضایی بیرون از دانشگاه احضار شده بودند، همراهی با فشارهای برخی نهادهای بیرون از دانشگاه و یا برخی محافل فشار خاص درون دانشگاه، نگاه امنیتی به خواسته‌های صنفی دانشجویان به جای یافتن راه حلی دائمی برای مشکلات و... اعتراض کرده‌اند.

در ادامه این نامه ضمن اشاره به اصرار و تأکید دانشجویان بر وجود برنامه‌ ها و سیاست­گذاری­‌های دقیق، درست، پویا و منعطف برای فعالیت دانشجویی، آمده است: در دانشگاه تهران نه تنها هیچ استراتژی و چشم‌انداز فرهنگی و اجتماعی‌ تا کنون تدوین نشده، بلکه معدود سیاست‌گذاری‌های صورت گرفته با لحنی سفارشی و شکل و شمایلی نمایشی و بدون هیچ کار کارشناسی و هماهنگی با دانشجویان و به دور از چشم آن‌ها انجام ‌شده است.

امضاکنندگان این نامه بیان داشته اند که: رویکرد مدیریتیِ محافظه‌کارانه و گلخانه‌ای که تنها حرفی زده می­‌شود و اقدام درخور و موثری انجام نم‌ گیرد، در تمامی سطوح مدیریتی و اجرایی نهادهای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ریشه دوانده و فضای فعالیت مناسب را به فعالان دانشجویی نمی‌دهد.

در ادامه این نامه، فعالان دانشجویی دانشگاه تهران با ذکر مصادیق حاکم بر فعالیت‌های فرهنگی، نوشته اند: علت این موضوع در سه دسته دلایل قابل تقسیم بندی است؛ اول اینکه به دلیل«مدیریت محافظه‌کارانه و منفعل»، «نگاه ابزاری و کارمند و کارفرمایی به فعالان دانشجویی»، «انتصاب مسئولان فرهنگی تکنوکرات»، «بوروکراسی اداری فرسایشی»، «عدم توجه به نظرات مشورتی فعالان دانشجویی» و «تأکید بر انجام طرح­‌ها و برنامه­‌های سفارشی» از فعالیت‌های دانشجویی «مسئله‌زدایی و دغدغه‌زدایی» شده است؛ دوم اینکه امنیتی شدن و هزینه‌های مادی و معنوی بالای فعالیت دانشجویی در سال‌های گذشته وجود داشته و نیز  عدم تمکین به قانون، دور زدن و یا نقض مکرر مقررات در روندهای اداری و اجرایی به عنوان دلیل سوم اعلام می شود.

در ادامه، فعالیت کمیته انضباطی ذیل معاونت فرهنگی،به عنوان یکی از مصادیق این موارد ذکر شده و تأکید شده که این کمیته تحت تأثیر نهادهای بیرون از دانشگاه، هم اکنون تبدیل به ابزاری علیه دانشجویان فعال در زمینه‌های مختلف شده است.

امضا کنندگان این نامه در پایان از ریاست دانشگاه خواسته‌اند که به دلیل فضای امروز دانشگاه (که بعد از انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری به جنب و جوش و پویایی افتاده)، برای شکستن یخ رخوت و انفعال حاکم بر فعالیت­‌های دانشجویی، ادامه فرصت خود در دانشگاه تهران را قدر بداند و بر خلاف رویه فعلی، عزمی برای ایجاد تغییراتی اساسی در معاونت مذکور پیش گیرد و شخصیتی آشنا به اقتضائات حوزه فرهنگی و فعالیت‌های دانشجویی را برای این معاونت  برگزیند.( ایسنا )

Bookmark and Share عضويت در کانال رسمي ريال نيوز در تلگرام بانک ملت پوشاک آرنا

نظرات بينندگان

نظر شما

نام و نام خانوادگي :
پست الکترونيکي :
نظر :
كد امنيتي :  
 

عناوین اخبار
خبرهای پربازدید